MALTEPE   AV SPOR

Bağdat Cad. Güven İş Merkezi No:135/57 Maltepe/İSTANBUL

                                                Tel:0-216-4421178       Cep:0-505-6236600  

ana sayfa


Av Tüfekler
Gaz Tabancaları
Kuru Sıkı Ses Tabancaları
Havalı Silahlar
Şarjörler
Kabzeler
Aksesuarlar
Deniz Malzemeleri
Silah Bakımı 
 Ruhsat Nasıl Alınır

SİLAH BAKIMI  

 
TABANCANIN SÖKÜLMESİ
 
1. Tamamen boş olan tabancanın emniyet düğmesini "FIRE" (Ateşleme) pozisyonuna getirip, elinizle horozu kurun.(Şekil 1) 2. Kızağın üzerindeki işaret çerçevenin üzerindeki işaretin üzerine gelene kadar kızağı yavaşça itin.(Şekil 2)
3. Bu şekilde tabancayı tutarken  (Şekil 3) 4. Kızağı çerçeveden itin.(Şekil 4)
5. Geri tepme yay mekanizmasını namlunun altından çıkartın.

(Şekil 5)

6. Namluyu kızaktan çıkartın.(Şekil 6)

 

TABANCANIN TAKILMASI

1. Namluyu, kızağa en geri (Kilitli) pozisyonunda takın.(Şekil 7)
2. Geri tepme yayı mekanizmasını yerleştirin.(Şekil 8)
3. Horozun kurulu olduğundan emin olun.

4. Kızağı çerçeveye yerleştirip, işaretler üst üste aynı çizgide olana kadar itin.Daha sonra kızak pimini yerine yerleşene kadar sokun.(Şekil 9)

 

5. Tabancayı kurarak, işlemi kontrol edin.

6. Tetiğin ve horozun işlevlerini kontrol edin.Emniyetin doğru ve güvenli çalıştığından emin olun.(Şekil 10)

 

                                                           

TÜFEK BAKIMI

 

NAMLUNUN TAKILMASI

Namluyu gövdeye takmadan önce el kundağının yerinde kilitli olup olmadığından emin olunuz. Ayrıca mekanizma da ileride olmalıdır. Daha sonra halkayı şarjöre geçirerek namlu başlığı gövdenin içinde tamamen kaybolana kadar hafifçe sağa, sola çevirerek namluyu itiniz ve el kundak somununu takınız. (Şekil 1)

Şekil:1

 

YARI OTOMATİK VE MANUEL KULLANIM
Tüfeği otomatik konumuna getirebilmek için el kundağının önünde bulunan kilit mandalını ileri itip sağa çeviriniz. Kilit yuvasına oturduktan sonra tüfek otomatik konumuna geçmiş olur.Manuel konuma getirmek için de kilidi sola çevirip geri çekiniz. (Şekil 2)

 

Şekil:2

 

Şekil:3

TAKOZ KİLİDİNİ ÇIKARTMA
Kanun gereği, her tüfeğin şarjör kapasitesiniiki adet fişekle sınırlamak için konulan şarjör tapasını çıkartmak isterseniz işaret parmağıyla şarjörün ucunda bulunan kilidi hafifçe itiniz ve çıkıntıyı yukarı çekiniz.Takmak için de aynı metodu tersinden uygulayınız. (Şekil 3)

 

 

ŞARJÖRE FİŞEK DOLDURMA
Öncelikle tüfeğe ve ava uygun fişekler seçiniz. Daha sonra tüfeği yan çevirerek sağ elinizin baş parmağıyla fişekler şarjörün içinde tamamen kayboluncaya kadar itiniz.İstediğiniz kadar fişeği şarjöre yerleştirdikten sonra bir fişek te namluya vererek tüfeğinizi atışa hazır hale getiriniz.(Şekil 4)

 

Şekil:4

 

MANUAL KONUMDA ŞARJÖRDEN NAMLUYA FİŞEK VERME
Tüfeğiniz manuel konumdayken hiçbir düğmeye basmaksızın sadece el kundağını manevra ettirerek şarjörden namluya fişek verebilirsiniz. (Şekil 5)

 

Şekil:5

 

NAMLUDAKİ FİŞEĞİ ÇIKARMA
Gerek otomatik gerekse manuel konumda iken namludaki fişeği çıkartmak için mekanizmayı her manevra ettirdiğinizde namludaki fişek çıkacak ve şarjörden bir fişek kaşığın üzerine düşecektir. Bu yüzden şarjörden fişek düşürmeden namludaki fişeği çıkartmak için mekanizmayı elinizle sadece fişeğin gövdeden dışarı çıkabileceği kadar çekmenizi tavsiye ederiz. (Şekil 6)

 

Şekil:6

 

NAMLUNUN SÖKÜLMESİ
Namluyu sökmeden önce mekanizmayı düşürün ve el kundak somununu çıkarın. Daha sonra namluyu hafifçe sağa sola çevirerek gövdeden çekip çıkarın. (Şekil 7-A)
EL KUNDAĞININ SÖKÜLMESİ
El kundağını yerinden çıkartmak için kilit mandalını hafifçe sağa, sola çeviriniz ve çekip çıkarınız. (Şekil 7-B)

Şekil:7-A                                   Şekil:7-B

 

MEKANİZMA VE ÇATALIN SÖKÜLMESİ
Mekanizma ve çatalı sökebilmek için şarjörün üzerinde bulunan mekanizma hareket yayını halkaya yakın olan ucundan biraz geriye çekerek çıkarınız. (Şekil 7-C)
MEKANİZMANIN ÇATALDAN AYRILMASI
Mekanizmayı çataldan ayırmak için çekmeniz yeterlidir (Şekil 7-D)

Şekil:7-C                              Şekil:7-D

 

ÇATAL VE MEKANİZMANIN TAKILMASI
Çatal ve mekanizma yerine takılırken en önemli husus mekanizmanın yuvasına tam olarak oturmasıdır. Aksi takdirde mekanizma gövdeye girmeyecektir. Mekanizmayı yuvasına oturttuktan sonra çatalın halkasından tutun ve dayanana kadar şarjöre geçirip itin. (Şekil 7-E)
EL KUNDAĞININ TAKILMASI
El kundağını , şarjöre dayanana kadar geçiriniz, dayandıktan sonra da kilit mandalını çevirerek kilitlenmesini sağlayınız. (Şekil 7-F)

Şekil:7-D                        Şekil:7-F